Pokój przyjazny sensorycznie niemowlakowi.

Gdy na świecie pojawia się maleństwo, naturalne jest że chcemy uchylić mu nieba i podarować cały świat. Od samego początku kompletujemy ubranka i wszystko co będzie nam potrzebne przy pielęgnacji dziecka. Zaczynają się również pomysły na pokój dla niemowlaka i o TYM właśnie dziś chce wam napisać. Nieodpowiedni wystrój miejsca, w którym przebywa nasze dziecko może być jednym z czynników przeszkadzającym w rozwoju. Niemowlę dopiero uczy się świata poprzez zmysły i zbyt duża dawka bodźców może wpływać na nie negatywnie. 

Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę? 
1. Im mniej, tym lepiej! 
Na początek lepiej unikać mocnych kolorów na ścianach. Najlepsze będą pastelowe barwy. Jeśli chcemy dodać kolorowe dodatki lepiej żeby na początku było ich niewiele. 

2. Zadbaj o cisze! 
Sen jest bardzo ważny dla niemowlaka bo to właśnie wtedy układ nerwowy się regeneruje i jest gotowy na przetwarzanie bodźców! Miejsce w którym śpi niemowlę powinno być komfortowe z dala od zgiełku i hałasu. Co jeśli maluch ma problem ze snem? Jeśli do pokoju w którym zasypia maluch docierają dźwięki z zewnątrz należy je zminimalizować czyli np. na oknie powiesić zasłonę, jeśli w pokoju jest włączony telewizor czy radio dobrze było by je wyłączyć.

3. Podłoga.
Życie niemowlęcia po ukończeniu drugiego miesiąca życia, a nawet już wcześniej powinno przebiegać na podłożu. Tutaj polecam maty podłogowe w kształcie puzzli. Kupujcie zwykłe maty z których łatwo jest sprać bród i które nie posiadają tysiąca gadżetów. 
Przyjrzymy się pokojom naszych dzieci bliżej patrząc na nasze zmysły! 

Pokoje dla dzieci można teraz meblować dowolnie, kolorowo – jest masę różnych gadżetów które mają nam w tym pomóc. 
Jak to wpływa na nasze dzieci? 
Niestety teraz większość dzieci jest przestymulowanych wzrokowo, dzieje się tak dlatego że oprócz tych wszystkich gadżetów w pokoju, dzieci codziennie mogą korzystać z tabletów, telefonów mówię tu o dzieciach w wieku przedszkolnym, a jak to się ma do niemowlaków? Często niemowlę przybywające na podłodze ma włączane bajeczki więc chcąc nie chcąc również ich  WZROK jest stymulowany. Pokój dla dziecka powinien być oazą spokoju w którym dziecko może się wyciszyć. Dlatego zalecane są stonowane barwy na ścianach czy mebelkach. 


Jak to jest z dźwiękiem? 
Jak się domyślacie telewizor i tablet odpada w pokoju. Jak więc stymulować słuch?. Dziecko może mieć w pokoju odtwarzacz płyt i słuchać różnorodnych dźwięków, takich jak mu się podobają. Jeśli chodzi o SŁUCH niemowląt można go stymulować dzięki misiom szumisiom. 

Jestem sensoryczną wariatką dlatego według mnie nie może zabraknąć w pokoju dziecka zabawek stymulujących DOTYK. Jakie to będą zabawki zależy od was. Może to być zaczarowane pudełko w którym będą gąbki mające różną strukturę.

UKŁAD Przedsionkowy! 
Jestem fizjoterapeutą dlatego uważam że każde dziecko w pokoju powinno mieć coś w rodzaju huśtawki, podwieszanej platformy na której będzie mogło ćwiczyć równowagę. Takie platformy ruchowe świetnie się sprawdzają w korygowaniu wad postawy.  Niemowlaki w swoich pokojach mogą mieć hamaki przeznaczone dla tak małych dzieci ja polecam huśtawkę rosnącą z dzieckiem MEMOLA. 

Pamiętajcie że w pokoju dziecka i tak jest dużo zabawek, książeczek dlatego nie ma co przesadzać z barwami czy innymi gadżetami. Zabawki powinny być chowane w pudełkach które można łatwo schować do szafy. Stawiamy na kreatywność dziecka i pozwalajmy mu tworzyć „zabawki” z rzeczy dostępnych w domu np. zabawa wodna w przelewanie wody z kubeczka do miski, lub zabawy w makaronie.  

Komentarze

  1. Jeśli chodzi o huśtawkę MEMOLA to w niej dziecko leży na twardym/prostym podłożu czyli tak jak w teorii powinno. Natomiast w hamaku leży w kawałku materiału który zmienia swój kształt w zależności od tego jak dziecko się w nim ułoży. Czy zatem taki hamak też, na pewno, jest odpowiedni dla niemowlaka??

    OdpowiedzUsuń
  2. Brud pisze się przez u zwykłe. Przez niepoprawną interpunkcję ciężko się czyta Pani teksty.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz komentarz. Jeśli masz pytania - pisz śmiało!