Jaką chustę wybrać?


Dostaję od was mnóstwo pytań na temat chustonoszenia. Czy jest bezpieczne? Jaką chustę wybrać? Co z nosidłem? Ja doradcą chustowym nie jestem dlatego poprosiłam o napisanie postu specjalistę którym jest Ewelina. Jednak zanim przejdziemy do wyboru chusty kilka słów o korzyściach płynących z noszenia w chuście. 


Dlaczego warto nosić dziecko w chuście?
Podczas chustonoszenia znika poziom stresu u dziecka, wzmacnia się poczucie bezpieczeństwa wynika to z tego że dziecko jest w kontakcie z rodzicem – czuje jego zapach, oddech, dotyk. Pozycja kuczna w chuście pozwala na prawidłowy rozwój stawów biodrowych i zmniejszenie dolegliwości kolki niemowlęcej. Dodatkowo rodzic w czasie chustonoszenia jest w stanie wykonać różne czynności w domu. 

PAMIĘTAJCIE!!
Dobór chusty MUSI być skonsultowany z doradcą który pokaże wam jak prawidłowo dziecko „wsadzić” i jaki splot wybrać. Źle zawiązana chusta może powodować u dziecka asymetrię obręczy biodrowej i barkowej co może prowadzić do wad postawy w przyszłości, dodatkowo może prowadzić do dysplazji stawów biodrowych. 

Dlaczego chusta a nie nosidło? 
Chusta jest przeznaczona dla dzieci które jeszcze nie siedzą i nie tylko. Nie pionizujemy dziecka, nie sadzamy dziecka na siłę. W chuście maluch przybiera pozycje taką jak w brzuszku u mamy. Niektóre nosidła bardziej szkodzą szczególnie te w których dziecko wisi dosłownie oparte na kroczu i przebywa w pozycji przodem do otoczenia a nie do rodzica. Dziecko noszone przodem do rodzica/opiekuna są zasłonięte od części bodźców które płyną z zewnątrz. Dodatkowo twarz rodzica wpływa pozytywnie na rozwój dziecka.  


Tą cześć napisała dla Was Ewelina znana na Instagramie i facebooku jako @kalinkowa.mama

Jak kupić pierwszą chustę?
1. Wybierz chustę tkaną!
-pozwala na prawidłowe podtrzymanie dziecka 
poprzez napięcie krawędzi chusty
-mnogość wiązań umożliwia dobranie odpowiedniego wiązania dostosowanego do możliwości rozwojowych oraz potrzeb dziecka i noszącego
Nie kupuj chusty elastycznej. Wiązanie chusty elastycznej (jest jeden sposób jej wiązania) powoduje zbyt duże odwiedzenie nóżek dziecka, co nie jest wskazane u mniejszych dzieci. Jej rozciągliwość nie pozwala na stabilizację dziecka w chuście, dodatkowo starsze dzieci sprężynują w chuście elastycznej. 

2. Magiczne słowa - splot, gramatura, długość, skład
Najlepiej z zakupem chusty wstrzymać się do spotkania z doradcą. Jeśli jednak bardzo chcesz już mieć swoją pierwszą chustę, to pamiętaj, by:
- najlepszy skład pierwszej chusty to 100% bawełna
- unikaj splotu prostego, polecane sploty to skośno-krzyżowy, serduszkowy, żakardowy, jodełkowy i szyszkowy
- gramatura chusty dla noworodka  nie powinna być wyższa niż 260 gsm
- długość chusty w poniższych tabelach 
3,6m to rozmiar 4
4,2m to 5 
4,6m to 6 
5,2m to 7 
niektórzy producenci podają chusty określając ich długość, inni rozmiar 4,5,6,7
rozmiar damski

rodzaj wiązania
34-40
42
44+
kangur / plecak prosty
3,6
4,2
4,2
kieszonka
4,2
4,6
5,2


rozmiar męski

rodzaj wiązania
48,50
52,54
56+
kangur / plecak prosty
3,6
4,2
4,2
kieszonka
4,2
4,6
5,2

*jeżeli chcecie nosić oboje a rozmiar odpowiedni dla mamy to 3,6 a tata potrzebuje 4,6 to wybierzcie ten większy rozmiar, niestety osoba nosząca mniejszy rozmiar będzie musiała sobie radzić z nadmiarem chusty.


3. A kiedy mogę użyć nosidła?
Nosidło używamy dopiero gdy dziecko samodzielnie siada. W przeciwieństwie do pozycji kucznej dziecka w chuście, w nosidle dziecko przyjmuje pozycję siedzącą. Zbyt wczesne noszenie dzieci w nosidle powoduje nadmierne obciążenie kręgosłupa.

Nosicie dzieci w chuście?

Komentarze